X
اخبار و رویدادهای ورزش دانشگاهی
برخورداری از نشاط و پویایی علمی از شاخصه‌های اصلی دانشگاه اسلامی است
ایرج احسانی
/ دسته ها: اخبار

برخورداری از نشاط و پویایی علمی از شاخصه‌های اصلی دانشگاه اسلامی است

برخورداری از نشاط و پویایی علمی از شاخصه‌های اصلی دانشگاه اسلامی است

 

برخورداری از نشاط و پویایی علمی از شاخصه‌های اصلی دانشگاه اسلامی است

دبیر شورای اسلامی شدن دانشگاه ها ضمن تأکید بر نقش ورزش در نشاط و پویایی دانشگاه‌ها گفت: قطعاً یکی از عوامل و عناصر اصلی در کاهش آسیب‌های فرهنگی ـ  اجتماعی می‌تواند ورزش باشد.

حجت‌الاسلام شاطری دبیر شورای اسلامی شدن دانشگاه‌ها در نشست کارشناسی که با حضور دکتر علیزاده مدیرکل تربیت بدنی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری تشکیل شد بیان داشت: اهتمام به امر ورزش و ایجاد فضای بانشاط و پویای علمی در دانشگاه‌ها از اولویت‌های شورای اسلامی شدن دانشگاه‌هاست که  بر این اساس با تشکیل جلسات متعدد، آیین‌نامه‌ها و قوانینی نیز تصویب نموده است.

شاطری در ادامه افزود: در سند دانشگاه اسلامی نیز بر امر ترویج ورزش و افزایش روحیه نشاط، امید و پویایی در قالب یکی از راهبردهای نظام فرهنگی ـ تربیتی تصریح شده است.

مدیرکل تربیت بدنی وزارت علوم با تأیید این سخنان اضافه کرد: دانشجویان، دانشگاهیان و اعضای هیأت علمی از اقشار ارزشمند جامعه هستند که باید حفظ سلامت آنها و کیفیت زندگیشان از دغدغه‌های اصلی ما باشد. در حال حاضر به تبع از شرایط محیطی و فشارهای اجتماعی و روانی، اعضای هیأت علمی هم نیاز به طراحی برنامه‌های مناسب جهت تحرک جسمانی و اجرای آن در دانشگاه‌ها دارند و این مستلزم مشوقهای لازم در این زمینه است.

به نظر می‌رسد تربیت بدنی و فعالیت‌های جسمانی یکی از راهکارهای کارآمد است که در دنیا توصیه می‌شود و ما هم باید این راهکار را در کشور عزیزمان برای دانشگاهیانمان درنظر داشته باشیم. امیدواریم از این طریق علاوه بر افزایش کارآمدی آنان از طریق فعالیت‌های ورزشی، میزان نشاط را در زندگی این عزیزان بالا ببریم و با کاهش درد و آلام جسمانی آنان، زندگی مفرح و پرنشاطی را برایشان ترسیم کنیم. به همین منظور پیشنهاداتی برای تشویق اعضای هیأت علمی به فعالیت‌های ورزشی ارائه شده است.

وی افزود: در سالیان اخیر در زمینه ورزش به توفیقات منطقه‌ای، بین‌المللی و جهانی به ویژه در نسل جوانمان دست یافته‌ایم و به نظر می‌رسد هرچه این نسل توانمند امکان حضور و ادامه تحصیل در دوره‌های تحصیلات تکمیلی را داشته باشند خدمات مناسب‌تر و مفیدتری را به جامعه ارائه خواهند داد. از این رو پیشنهاد ما بر این است که زمینه‌های حضور ورزشکاران قهرمان زن و مرد چه در سطح معلولین و چه افراد عادی در مقاطع مختلف کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا در سطح آموزش عالی را فراهم کنیم تا از این طریق بتوانیم افراد کارآمد ورزشکار تحصیلکرده را منشأ خدمات مؤثرتری در جامعه نماییم. این یک فرصت است که از طریق آموزش عالی به ورزشکارانمان هدیه می‌کنیم تا یک زندگی کیفی همراه با دانش داشته و در مجامع علمی هم حضور فعالی داشته باشند.

افزودن مسابقات جهانی دانش‌آموزان (ISF) و مسابقات قاره‌ای، ایجاد فرصت تحصیلی برای بانوانی که تا 3 مرتبه توفیق قهرمانی در سطح ملی را داشته‌اند و به دلیل معذوریت‌های موجود قادر به شرکت در مسابقات جهانی مثل شنا، ژیمناستیک و... نیستند و ایجاد سهیمه برای تحصیل شرکت‌کنندگان در المپیک در دانشگاه‌های پیام نور و غیرانتفاعی با معافیت مالی یا همان بورس تحصیلی از جمله پیشنهادات مورد بررسی برای اصلاح آیین‌نامه اجرایی پذیرش قهرمانان ملی در رشته تربیت بدنی و علوم ورزشی در این جلسه بود.

دبیر شورای اسلامی شدن دانشگاه‌ها اذعان داشت در صورت طرح صحیح و اصولی چنین پیشنهاداتی می‌توان با هدف ایجاد امکانات و تسهیلات ویژه برای اساتید و دانشجویان در عرصه‌های مختلف ورزشی، زمینه طرح و تصویب مقررات و قوانین مناسب جهت ارتقاء و تقویت روحیه نشاط و پویایی علمی استادان و دانشجویان را فراهم آورد.

 

مطلب قبلی برگزاری نخستین کنگره هیپنوتیزم آسیایی
مطلب بعدی تور دوچرخه سواري هزار کيلومتري اعضاي هيئت علمي دانشگاه رازي کرمانشاه برگزار شد
Print
205 رتبه بندی این مطلب:
بدون رتبه

نوشتن یک نظر

This form collects your name, email, IP address and content so that we can keep track of the comments placed on the website. For more info check our Privacy Policy and Terms Of Use where you will get more info on where, how and why we store your data.
افزودن نظر
تصاویر منتخب گالری
لینک های مفید