X
اخبار و رویدادهای ورزش دانشگاهی
برنامه ریزی دانشگاه ها و مناطق  در ورزش همگانی به سمت رشته هاي ورزشي باشد که استقبال بيشتري از آنها مي شود.
ایرج احسانی

برنامه ریزی دانشگاه ها و مناطق در ورزش همگانی به سمت رشته هاي ورزشي باشد که استقبال بيشتري از آنها مي شود.

برنامه ریزی دانشگاه ها و مناطق در ورزش همگانی به سمت رشته هاي ورزشي باشد که استقبال بيشتري از آنها مي شود.

در خدمت آقای دکتر رافعی هستیم، لطفا خودتون را معرفی کنید، برنامه های سال 99 و اهم فعالیت های صورت گرفته در سال 98  آن دبیرخانه را بیان نمایید؟

من مهدي رافعي بروجني، داراي مدرک دکتري رفتار حرکتي و عضو هيات علمي دانشگاه اصفهان هستم. براي مدت 14 ماه است که وظيفه مديريت تربيت بدني دانشگاه اصفهان و منطقه 6 ورزش کشور بر عهده بنده است.

فعالیت های صورت گرفته در سال 1398 با جلسه اي با حضور مديران محترم تربيت بدني دانشگاه هاي منطقه 6  آغاز شد و برنامه هاي زير در دستور کار قرار گرفت. جشنواره بهاره، جام رمضان و برنامه هاي ورزشي هفته خوابگاه ها را در سطح منطقه برگزار کرديم. در حين آن مسابقات مربوط به رشته هاي ورزشي همگاني استاني برگزار شد تا تيم هاي برتر بتوانند در مسابقات المپياد همگاني شرکت کنند. در تابستان تيم هاي برتر مسابقات همگاني استاني به المپياد همگاني اعزام شدند. با شروع ترم تحصيلي از ابتداي مهرماه ارزيابي تندرستي دانشجويان جديدالورود در دستور کار قرار گرفت که تا انتهاي ترم تحصيلي هم ادامه داشت. برگزاري جشنواره پاييزه در رشته هاي ورزشي مختلف قهرماني و همگاني، برگزاري برنامه هاي هفته تربيت بدني، راه اندازي فوق برنامه هاي همگاني و قهرماني براي دانشجويان و کارکنان دانشگاه که بعضا تا ساعت 23 در سالن ها ادامه داشت، برگزاري تمرينات مربوط به تيم هاي ورزشي دانشگاه ها جهت آمادگي براي شرکت در مسابقات منطقه از اواسط مهر ماه، برگزاري مسابقات منطقه 6 ورزش کشور جهت شناسايي تيم هاي برتر براي شرکت در مسابقات المپياد ورزشي دانشجويي، برگزاري کارگاه هاي ورزشي و کلاس هاي مربيگري از جمله فعاليت هايي بود که در دانشگاه هاي مطقه انجام شد. در همه برنامه ها تلاش شد تا با دادن جوايز انگيزه بيشتري جهت مشارکت در اين فعاليت ها ايجاد شود. از نظر توسعه فضاي ورزشي نيز در چند دانشگاه با کمک اداره کل تربيت بدني و سازمان امور دانشجويان زمين هاي روباز و چمن مصنوعي احداث شد که با استقبال قابل توجهي از طرف دانشجويان روبرو بود. برونسپاري برخي از اماکن ورزشي دانشگاه جهت بهره وري بهتر نيز در بعضي از دانشگاه ها انجام شد. متاسفانه با شيوع کرونا و با دستور وزير محترم کليه فعاليت هاي ورزشي متوقف شد.

همچنین در سال 1399 تلاش خواهد شد که با داشتن برنامه هاي متنوع در قالب رشته هاي ورزشي همگاني مشارکت تعداد بيشتري  از دانشجويان را در منطقه داشته باشيم. همچنين سعي بر اين است به سمت رشته هاي ورزشي همگاني حرکت کنيم که استقبال بيشتري از آنها مي شود رشته هايي که بعضي مواقع دانشجويان حتي براي شرکت در آنها حاضر به پرداخت وجه به باشگاه هاي خارج از دانشگاه هستند که آز آن جمله مي توان به فوتبال حبابي، واليبال با توپ غول آسا و موارد ديگر اشاره نمود. در زمينه ورزش قهرماني نيز با داشتن برنامه هاي تمريني طولاني مدت سعي به پرورش ورزشکاران خواهد شد. جهت بهينه سازي فضاها و اماکن ورزشي تلاش خواهد شد تا از پتانسيل بخش خصوصي استفاده کرد و با برون سپاري هرچه بيشتر اماکن ورزشي هم فرصت مشارکت با کيفيت تري را براي دانشجويان فراهم کرد و هم بهره وري را افزايش داد. استفاده از کمک هاي اداره کل و سازمان امور دانشجويان نيز بسيار کمک کننده خواهد بود.

  • آیا ساختار فعلی دبیرخانه مناطق رابرای مدیریت فعالیتهای ورزشی دانشگاه مناسب می بینید؟

در حال حاضر با توجه به اينکه مناطق ورزشي نسبت به قبل کوچکتر شده اند حداقل براي منطقه 6 ورزش کشور که مشکلي از نظر مديريتي وجود ندارد و در صورت تداوم همين شيوه حتما اثرات مثبت آن در توسعه ورزش دانشگاهي بيش از پيش نمايان خواهد شد.

  • بنظر شما مهمترین مشکلات پیش روی ورزش دانشگاهها کدام است وپیشنهادشما درراستای رفع ان چیست؟

به اين سوال مي توان از دومنظر ورزش همگاني و قهرماني پرداخت. در بخش ورزش همگاني به نظر مي رسد که همگام با تغيير در سليقه دانشجويان نسل جديد پيشرفت نکرده ايم. نسل جديد با وجود شبکه هاي اجتماعي و انواع اپليکيشن هاي در دسترس زمان کمتري را به ورزش اختصاص مي دهد و بيشتر توجه آنها از سمت رشته هاي ورزشي که قبلا مورد استفاده قرار مي گرفته به سمت رشته هاي مدرنتر منتقل شده است. رشته هايي که در باشگاه ها يا مراکز بازي خارج از دانشگاه با دريافت مبالغ زيادي با ازاي هر نفر، امکان استفاده از اين امکانات را مي دهند مثل پينت بال که به علت هزينه زياد امکان داشتن آن در دانشگاه ها کم است. به نظر من بايد همراستا با اين تغيير سليقه دانشگاه ها هم حرکت کنند و با برونسپاري و داشتن اين رشته هاي ورزشي که بيشتر مورد علاقه دانشجويان هست مشارکت را افزايش دهيم.

در بخش ورزش قهرماني با تسهيل پذيرش دانشجو قهرمان و برگزاري تمرينات با حضور آنها مي توانيم به دانشجويان ديگر هم کمک کنيم تا استعدادشان پرورش يابد. البته اين نکته را هم بايد مد نظر قرار داد که در دانشگاه خيلي فرصت قهرمان سازي به علت کوتاه بودن دوره تحصيل وجود ندارد و بيشتر مي توان فرصت تمرين و پرورش استعداد ها را فراهم نمود.

در خصوص تعامل دبيرخانه منطقه 6 ورزش کشور با اداره کل، شرایط عالي است. جناب آقاي دکتر عليزاده مدير کل محترم اداره کل تربيت بدني سازمان امور دانشجويان انسان بسيار شريف، دلسوز و توانمندي هستند که به توسعه ورزش دانشگاهي کمک زيادي مي کنند. همچنين ساير همکاران محترم اداره کل داراي اخلاق عالي، بسيار پيگير و توانمند هستند و مي توان به جرات گفت که چه در ساعات اداري و چه خارج از آن پاسخ گوي امور مربوط به اين منطقه هستند که جاي تشکر فراوان دارد.

  • با توجه به شرایط موجود (شیوع کرونا)،آیا به منظور انجام فعالیتهای ورزشی دانشجویان در خانه برنامه ای از سوی دبیرخانه یا دانشگاه های ذیربط منطقه پیش بینی و صورت گرفته است؟

در شرايط حال حاضر، عمدتا دانشگاه هاي منطقه حرکات ورزشي قابل استفاده در منزل را از طريق شبکه اجتماعي مربوط به اداره با دانشجويان به اشتراک گذاشته اند تا دانشجويان عزيز در صورت تمايل بتوانند از آنها استفاده کنند. همچنين با معرفي سايت از طرف اداره کل تربيت بدني و اطلاع رساني که در اين زمينه انجام گرفت اميد مي رود که دانشجويان در اين دوره غير فعال نباشند و زماني را به ورزش اختصاص دهند.

مطلب قبلی وحید امیری، بازیکن تیم ملی فوتبال ایران عضو شورای ورزش دانشگاه لرستان شد/
مطلب بعدی بهترین راهکار برای رفع مشکلات ورزش در دانشگاه ها، ورود بخش خصوصی و افراد خیر به حوزه ساخت و ساز و تجهیز اماکن ورزشی می باشد
Print
157 رتبه بندی این مطلب:
بدون رتبه

نوشتن یک نظر

This form collects your name, email, IP address and content so that we can keep track of the comments placed on the website. For more info check our Privacy Policy and Terms Of Use where you will get more info on where, how and why we store your data.
افزودن نظر
تصاویر منتخب گالری
لینک های مفید