X
اخبار و رویدادهای ورزش دانشگاهی
گفتگو با دکتر سید اسماعیل حسینی نژاد مدیر تربیت بدنی دانشگاه مازندران و دبیر منطقه 2 ورزش دانشگاه ها
ایرج احسانی

گفتگو با دکتر سید اسماعیل حسینی نژاد مدیر تربیت بدنی دانشگاه مازندران و دبیر منطقه 2 ورزش دانشگاه ها

گفتگو با دکتر سید اسماعیل حسینی نژاد مدیر تربیت بدنی دانشگاه مازندران و دبیر منطقه 2 ورزش دانشگاه ها

سید اسماعیل حسینی‌نژاد، دکتری بیومکانیک ورزشی، عضو هیات علمی دانشگاه مازندران. مدت 9 ماه هست که مدیر تربیت‌بدنی دانشگاه مازندران و دبیر منطقه 2 هستم. مهمترین برنامه‌های سال 98 برگزاری مسابقات انتخابی المپیاد پانزدهم، توسعه فضاهای ورزشی روباز زودبازده، ارزیابی ساختار قامتی  و تجزیه و تحلیل ترکیب بدنی دانشجویان جدیدالورود و برگزاری ریدادهای ورزشی درون دانشگاهی بود. برنامه‌های آتی دبیرخانه در سال 1399 شامل کمک به برگزاری مسابقات درون دانشگاهی با هدف افزایش چشمگیر مشارکت دانشجویان، پیگیری توسعه فضاهای ورزشی دانشگاه‌های منطقه، افزایش برگزاری دوره‌های مربیگری، داوری و کارگاه‌های آموزشی، برگزاری دوره‌های آموزشی در زمینه استفاده از سامانه سجاد و پیگیری مکرر جهت نهادینه شدن استفاده از سامانه بین کارشناسان منطقه، ایجاد تعامل بهتر با دانشگاه‌های منطقه با هدف افزایش نظم و مشارکت دانشگاه‌ها در فعالیت‌های مد نظر اداره کل و ارزیابی ساختار قامتی تعداد بیشتری از دانشجویان و پیگیری حل مشکلات دانشجویان دارای ناهنجاری است.

به لحاظ ساختاری روند فعلی برای مدیریت فعالیت‌های ورزشی منظقه مناسب است، ولی برای توسعه بیشتر ورزش دانشگاهی و نظارت بهتر دبیرخانه، افزایش منابع مالی ضروری است.

به نظر بنده از مهترین مشکلات پیش روی ورزش دانشگاهی می توان به کمبود منابع مالی، کمبود امکانات و فضاهای ورزشی، ضعف مدیریتی و جایگاه تربیت بدنی در دانشگاه‌ها و مقطعی بودن بسیاری از فعالیت‌های ورزشی در دانشگاه اشاره کرد.

جهت رفع مشکلات فوق علاوه بر افزایش بودجه و سرانه ورزشی دانشگاه‌ها، مدیریت تربیت بدنی دانشگاه‌ها نیز باید در راستای کسب درآمد از فعالیت‌های ورزشی (از قبیل اجاره اماکن و فضاهای ورزشی، برگزاری کلاس‌های ورزشی برای افراد غیردانشگاهی، جذب حمایت مالی بخش خصوصی و خیرین و ...) اقدام لازم را انجام دهند. ورزش دانشگاهی به شکل حرفه‌ای‌تری دنبال شود و تمرینات تیم‌ها و کلاس‌های ورزشی در سطح دانشگاه‌ها منظم‌تر و با حضور مربیان مجرب و حرفه‌ای انجام شود. مدیران و کارشناسان ادارات تربیت بدنی از بین افراد متخصص و علاقمند انتخاب شوند. ضمن اینکه ابلاغ دستورالعمل‌ها و تاکیدات بالادستی از سوی نهادهای وزارتی به مسولان دانشگاه در جهت ارتقا ورزش و لزوم توجه بیشتر به ورزش دانشگاهی می‌تواند بسیار سودمند باشد.

  • تعامل ان دبیرخانه با اداره کل تربیت بدنی را چگونه ارزیابی می کنید؟

در مدت کمی که به عنوان مدیر تربیت بدنی دانشگاه و دبیر منطقه مشغول به فعالیت هستم، تعامل بین این دبیرخانه و اداره کل را به شکل مطلوبی ارزیابی می‌کنم. همواره شاهد پیگیرهای دلسوزانه کارکنان اداره کل در راستای گسترش ورزش دانشگاه‌ها بوده‌ام و از سوی دیگر در دبیرخانه نیز همیشه سعی بر این بوده تا پاسخ نامه‌ها و گزارشات درخواستی اداره کل به بهترین شکل و در بازه زمانی مقرر انجام شود.

  • با توجه به شرایط موجود (شیوع کرونا)،آیا به منظور انجام فعالیتهای ورزشی دانشجویان در خانه برنامه ای از سوی دبیرخانه یا دانشگاه های ذیربط منطقه پیش بینی و صورت گرفته است؟

 ادارات تربیت بدنی بسیاری از دانشگاه‌های منطقه از طریق شبکه‌های اجتماعی و سایت دانشگاه سعی در ترغیب دانشجویان و همکاران دانشگاهی به فعالیت‌های ورزشی مناسب با شرایط موجود نموده‌اند. فایل‌های مناسبی نیز در دبیرخانه منطقه 2 در حال آماده‌سازی است که انشاالله در اختیار تمامی دانشگاه‌های منطقه جهت ارائه به دانشگاهیان قرار خواهد گرفت.

مطلب قبلی در هم انديشي مجازي دبيران مناطق ورزش دانشگاهها، بر توسعه ورزش دانشگاهها و آموزش نيروي متخصص تاکيد کردید.
مطلب بعدی دکتر مهرداد عنبریان مدیر تربیت بدنی دانشگاه بوعلی سینا همدان و دبیر منطقه 4 ورزش دانشگاه های کشور : ساختار منطقه ای سبب شده است که تعداد زیادی از دانشجویان در رقابت ها حضور داشته باشند.
Print
150 رتبه بندی این مطلب:
بدون رتبه

نوشتن یک نظر

This form collects your name, email, IP address and content so that we can keep track of the comments placed on the website. For more info check our Privacy Policy and Terms Of Use where you will get more info on where, how and why we store your data.
افزودن نظر
تصاویر منتخب گالری
لینک های مفید